![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](https://kkoukas.gr/sites/all/themes/koukas/images/print-icon.png)
![](https://kkoukas.gr/sites/default/files/styles/teaser-style-inner/public/news/image/275601602_357262576406080_162760300917525371_n.jpg?itok=CPvOOF7g)
Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης διοργάνωσε η Πρέσβης της Δημοκρατίας της Αλβανίας στην Ελλάδα κα. Luela Hajdaraga, παρουσία Δημάρχων από την Αλβανία, το Κόσοβο και την Ελλάδα..
Στην τοποθέτησή του ο δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην ανάγκη προώθησης πολιτικών για τη βιώσιμη ανάπτυξη, παράλληλα με τη διατήρηση και προβολή της πολιτιστικής ταυτότητας και της παράδοσης του κάθε τόπου.
Ο δήμαρχος Μυκόνου Κωνσταντίνος Κουκάς τόνισε χαρακτηριστικά:
«Στη συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης που διοργάνωσε η Πρέσβης της Δημοκρατίας της Αλβανίας στην Ελλάδα κα. Luela Hajdaraga, παρουσία Δημάρχων από την Αλβανία, το Κόσοβο και την Ελλάδα.
Σκοπός της συνάντησης ήταν η σύσφιξη των σχέσεων των γειτονικών λαών, η ανταλλαγή εμπειριών και καλών πρακτικών σε θέματα τουρισμού, τοπικής αυτοδιοίκησης, αλλά και η συζήτηση και κατάθεση εμπειρίας σε θέματα πολιτισμού.
Καταδικάζοντας με κάθε ευκαιρία το γεγονός του πολέμου στην Ουκρανία αλλά και κάθε πολέμου, τονίσαμε πως ο τουρισμός αποτελεί πεδίο συνεργασίας και ενίσχυσης της εξωστρέφειας των λαών, αλλά και μοναδικός τρόπος ανταλλαγής γνώσεων και κατανόησης διαφορετικών πολιτισμών. »